Meis

Meis Genel

MEIS / KASTELLORİZO

Kaş’ın tam karşısında bulunan ufacık şipşirin bir ada olan Meis hakkında ki yazıma hoşgeldiniz.

Öncellikle Meis’in anlamının göz olduğu ve Kaş’ı tamamladığı ne yazık ki şehir efsanesidir.

Adanın gerçek adı Kastellorizo’dur , ve İtalyancada kırmızı kale anlamına gelmektedir.

Türkiye’nin dibinde, Yunanistan’a bağlı adanın adı İtalyanca olur mu demeyin hiç , bal gibi olur…

Adanın bilinen ilk sahipleri olan Jean Şövalyeleri tarafından bu isimle anılan ada daha sonra Mısır, İtalya, Osmanlı, Fransa,  tekrar İtalya ve en sonunda Yunanistan topraklarına katılmıştır.

Yaklaşık nüfüsu 300-400 kişi olan bu adada yaşayan Yunanlılar , hükümetten özel bir maaş almaktadırlar. Sonuçta anavatanlarından uzakta yaşamanın bir bedeli olmalı değil mi?

Adanın tüm önemli ihtiyaçları uçakla Rodos adasından temin edilmektedir. Bunun yanı sıra Kaş’tan her gün kalkan feribotlar da adaya taze gıda maddeleri taşımaktadır.

Kaş’tan Meis’e hem gıda hem de yolcu taşıyan feribotlar sabah 10.00’da Kaş Limanından kalkmaktadır. Dönüş ise Meis adasından saat 16.00’dadır. Pasaportunuz da geçerli bir Schengen vizesi olması gerektiğini hatırlatmakta da fayda var.

Türk & Yunan Dostluğu

Şimdi Meis adasını keşfetme zamanı…

Meis 1

 Meis adasında ki para birimi Euro ama yanınızda TL varsa da problem yaşamazsınız, bunun dışında kredi kartı kullanımı da çoğu dükkanda mevcut.

Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone’da adada  gayet iyi çekiyor.

Meis’e iner inmez adanın en güzel yerleri olan Mavi Mağara’ya gitmek için bekleyen deniz taksileriyle karşılaşacaksınız. Bu taksilerle mavi mağaraya gidebilir, o güzelliğe tanık olabilirsiniz. Daha sonra taksiyle St. George plajına gidip denizin tadını çıkartabilirsiniz. Bu arada St. George adada bulunan tek plaj. Dönüş için taksicinize saat vermeyi unutmayın. Aynı taksiyle Meis merkeze geri döneceksiniz.

Meis merkezde bulunan kafe, restaurant ve butik otellerinden önlerinden de denize girme imkanınız var.

Meis 3
Meis 4

Adanın genelinde yapacak çok şey yok, irili ufaklı ara sokaklarda yürümek ve fotoğraf çekmek, hediyelik eşya dükkanlarında vakit geçirmek ve yerli halkla sohbet etmek tamamen sizin zevkinize kalmış.

Sıcakta yürümekten yorulduğunuzda  Remezzo Cafe’de Yunan kahvesi veya Yunan birası  Myhtos içip, denize sıfır masalarda, rüzgarla birlikte dinlenebilirsiniz.

 

 

Biraz dinlenip, kendinize geldiğinizde, gezimizin en keyifli noktası olan Alexandra’s Restaurant sizleri bekliyor olacak.

Ahtapot
Ufak! bir misafir 🙂

Alexandra’s tartışmasız adanın en iyi lokantası. Birbirinden lezzetli deniz mahsullerinin keyfini çıkartmanızı tavsiye ederim, tabii ki yanında Ouzo’yla birlikte.

Feribotun dönüş saatinin gelmesi her ne kadar tadı damakta bıraksa da, freeshop alışverişinizi yaptıktan sonra, adaya el sallayarak vedalaşmayı unutmayın.

 

Please follow and like us:
error0
Tweet 20
fb-share-icon20