Lagos

Victoria Island
Victoria Island

Lagos / Nijerya

 

Lagos’ta ne yenir? Ne içilir? Ne yapılır?

Orta Batı Afrika ülkesi olan Nijerya,bölgenin en geniş topraklara sahip ülkelerinden birisi.İngiltere’den bağımsızlığını 1960 yılında kazanan Nijerya, üç yıl sonra  çokça etnik ve dini farklılıkları bulunan geniş bir nüfus yapısı ile cumhuriyete dönüşmüştür. Ülkenin başkenti Abuja 2 milyon kişi nüfusu ile ülkenin orta bölgesinde yer alıyor.Lagos ise 15 milyona yakın nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehirlerinden birisi.

Lagos’a  İstanbul’dan THY ile aktarmasız olarak 6 saatte ulaşmak mümkün. Lagos’u keşfetmeden önce  aşağıdaki maddeleri dikkatlice  okumanızı ve aklınıza yazmanızı öneririm.

  1. Nijerya’ya gitmeden en az 10 gün önce Seyahat Sağlığı Merkezlerinden birinde , Sarı Humma, Çocuk Felci ve Menenjit aşılarınızı yaptırmayı ve aşı karnenizi almayı unutmayın.
  2. Nijerya’da sizden bahşiş, rüşvet, hediye, yemek parası vs gibi sebeplerden polis, pasaport polisi vs dahil olmak üzere çoğu insan para isteyecek. Cebinizde bozuk para bulundurmakta fayda var.
  3. Nijerya’da her şey çok yavaş, sinirlenmeyin.
  4. Nijerya sahtekarların başkentidir. Kişisel eşyalarınızı (pasaport, kimlik vs gibi belgeleri) kimseyle paylaşmayın.
  5. Otelden dışarı çıkacaksınız mutlaka otelin yönlendirdiği taksiyi kullanın, dönüş için taksiciyle konuşun ve aynı araç ve şoförle geri dönün.
  6. Kişisel hijyene maksimum düzeyde önem gösterin, yanınızda sivrisinek kovucu ve el dezenfektanı taşımayı unutmayın ve bol bol kullanın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra kapalı şişe su kullanın.
  7. Unutmayın bir Beyaz olarak , para kaynağı olarak görülmektesiniz. Gece yolculuk, yürüyüş yapmayın, şüphelendiğiniz durumlarda hemen konsolosluk ve polisle iletişime geçin.
  8. Hala gitmekte ısrarcıysanız ,dikkatli olun ama paranoya yapmayın!
Lekki Market
Burası Ana cadde
Lagos
Lagos

Uçaktan iniyoruz…

Uçaktan havaalanına adım atmanızla beraber sıcak ve nemli havayla beraber kaosta yüzünüze tokat gibi çarpıyor. Pasaport kontrolünden önce aşı kartları kontrol ediliyor, eğer aşınızı 10 gün önceden olmadıysanız pasaportunuz veya aşı kartınızın içine 10$ hediye bırakmayı unutmayın, başka türlü bu engeli aşamazsınız. ( Bu arada tekrar hatırlatmakta fayda var, gidilmeden önce olunması gereken aşılar çok önem arz ediyor, sağlığınızla kumar oynamayın.) Daha sonra ikinci kaos noktası olan pasaport kuyruğu var, kuyruktayken size verilen formu dolduruyorsunuz ve polis memurlarının yönlendirmeleriyle, oradan oraya gönderiliyorsunuz. İşleminiz bittikten sonra mutlaka giriş kaşesinin pasaportunuza vurulduğunu kontrol edin.

Lagos kenti; İkoyi, Lagos adası ve Victoria adasından oluşmaktadır ve turistler için en uygun seçim Victoria adasıdır. Victoria adasında bulunan Eko Hotel en temiz ve güvenli otel. Fiyatları pek kıyaslamadan burada kalmanızı tavsiye ederim. (Pahalı ama değer)

Otel…

Otel silahlı askerler tarafından korunmaktadır.Ayrıca ülkede yaşayan expatların aileleri de bu otelde kalmaktadır.Tesiste havuz, tenis kortları, çeşitli restaurantlar ve şehrin en iyi gece kulüplerinden biri olan Crossroads bulunmaktadır.

Eko Hotel’in içinde büyükçe bir de pazar yeri bulunmaktadır. Yerel giysi ve hediyelik eşya almak için güzel alternatifleri bulunan bir yer. Fakat pazarlık yapmakta fayda var.

Lagos
Arada halka karışmakta lazım 🙂

Victoria Island’ta bulunan Lagos Ulusal müzesi, Nijerya kabile hayatı ve tarihi hakkında bilgi toplayabileceğiniz güzel bir müze. Müze içinde fotoğraf çekmek ise yasak.

Lagos'ta sıradan bir gün
Lagos’ta sıradan bir gün
Sokak Satıcısı / Lagos
Sokak Satıcısı / Lagos

Yerel halka karışıp , bit pazarı gezmek isterseniz Lekki Market tam aradığınız yer. Fakat buraya yalnız gitmemenizde  fayda var. Gerek ortamdan gerekse beyaz olmanızdan dolayı potansiyel para kaynağı olduğunuzu Lekki Market’te hatırlıyorsunuz. Eğer bit pazarıyla işim olmaz derseniz, alışveriş için size Palms AVM ‘yi öneririm.Palms Avm’nin içinde bulunan market çevrenizde bulunan tek güvenli ve hijyenik market olacak, unutmayın! Eko otelden yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası Palms’e ulaşabilirsiniz.

Ne yenir? Ne içilir?

Yeme – içme kısmına gelecek olursak, açıkta satılan ve tam pişmemiş her şeyden uzak durmakta fayda var. Kapalı pet şişe su tüketilmeli, ve ne kadar zor olsa da buz kullanılmamalı. (En azından gitmeden önce doktorlar böyle uyarıyor. )

Yerel yemeklerden tatmak isterseniz otelin içinde restaurant’ın yanı sıra Yellow Chilli restaurantı da deneyebilirsiniz. Ayrıca Hard Rock Cafe Lagos yine bildiğimiz Hard Rock kalitesiyle hizmet veriyor. Deniz ürünlerini hem ekonomik hem de lezzetli olarak tüketebileceğiniz Ocean Basket’e mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var ki ; otelin içinde satılan her şey , Lagos fiyatlarının çok üstünde. O yüzden Eko Otel’de konaklamayı düşünüyorsanız, içeceginiz suyu,kolayı,içkiyi Palms’ten almak sizi gereksiz harcama yapmaktan kurtaracaktır.

The Eyo of Eko Statue - Lagos
The Eyo of Eko Statue – Lagos

İnsanların ne kadar zor şartlar altında yaşadığına tanıklık etmek, Afrika’nın ne kadar üvey evlat olduğunu kendi gözlerinizle görmek, belki de bir daha yaşayamayacağınız bir deneyim sahibi olmak için dönmeden önce mutlaka bir taksiyle anlaşıp, şehir turu yapın. Şehir turu esnasında  fotoğraf çekmek için veya başka herhangi bir sebepten dolayı araçtan inmeyin. Unutmayın hala para kaynağısınız!

Havaalanında yine girişte olduğu gibi , çıkış mührünün vurulduğundan emin olun. Merak etmeyin uçak saatine kadar sizleri Heineken Lounge misafir edecek.

Başka bir geziye kadar hoşçakalın…

Nijerya Türkiye Başkonsolosluğu

http://abuja.be.mfa.gov.tr/

Seyahat Sağlığı Merkezi

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

 

 

Please follow and like us:
error0
Tweet 20
fb-share-icon20