Bozcaada

Renkli Bozcaada
Renkli Bozcaada

Bu yazımda son dönemin popüler tatil yöresi, tertemiz doğaya ve denize sahip olan ,bağbozumu festivallerinin başkenti  Bozcaada’dayız.

Bozcaada, Gökçeada ve Marmara adasından sonra Türkiye’nin 3. en büyük adası olma özelliğine sahip.  Çanakkale Geyikli’den neredeyse saat başı kalkan ve yaklaşık yarım saat süren feribotlarla adaya ulaşmak mümkün.

Adaya adım atar atmaz , Bozcaada kalesinin misafirlerini selamlamasıyla başlıyor serüven. Darıcık tarihi sokakları, yardımsever halkı, tertemiz havası ve huzur veren atmosferiyle  de kendine aşık ediyor.

Ada aslında Türk ve Rum mahallesi olarak iki kısımdan oluşuyor. Adanın merkezini Rum, merkezin dışını Türk mahallesi olarak düşünebilirsiniz.

Bozcaada için Türkiye’nin 3. büyük adası desek te , 1 gün adayı gezmek için yeterli olacaktır.

Şimdi Bozcaada’da nerelere gidilmeli bir göz atalım ;

Ayazma Plajı

Altın renkli kumu ve tertemiz deniziyle Ayazma plajı denize girmek isteyenlerin vazgeçilmezi olacaktır. Plaj çevresinde bulunan birkaç adet restaurant ,bar ve cafe sayesinde gün içersinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ayazma plajı dışında Ayana plajı ve akvaryum koyu da denize girmek için alternatif mekanlar.

Polente Feneri

Polente Feneri
Polente Feneri
Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri
Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

Tartışmasız adanın en keyifli noktası. Mutlaka yanınıza şarabınızı ve portatif sandalyenizi alıp gitmelisiniz. Gün batımını izlemek için daha keyifli bir nokta olduğunu sanmıyorum. Eğer arabanız varsa merkezden 15-20 dakikaya varabileceğiniz fenere, merkezden minibüs seferleri de yapılmakta. Ayrıca bazı firmaların gün batımı turları da mevcut.

Meryem Ana Kilisesi

Adanın merkezinde bulunan kilise görüntüsüyle uzaktan bile insanı etkiliyor. Rum mahallesinin tam ortasında bulunan kilise ne yazık ki ziyarete gittiğimde  emniyet şeritleriyle kapatılmıştı. Taş düşme ve çatlak tehlikelerinden dolayı artık çanının çalmadığını da ekleyelim. Ama fotoğraf çekmek için hala çok güzel.

Bozcaada Sokakları
Bozcaada Sokakları

Bozcaada Kalesi

Fatih Sultan Mehmet döneminde restore edilerek mevcut ihtişamına kavuşan kalenin, kim tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Bu güne kadar çok iyi korunan kaleyi gezmek, o muazzam tarihi paylaşmak ve hissetmek paha biçilemez olsa gerek. Akşam 8’e kadar ziyarete açık olan kalenin bilet fiyatları ise tam 5 TL öğrenci 3 TL.

Bu kadar gezince acıktık değil mi? Hadi şimdi de yeme içme noktalarına bir göz atalım ;

Çınaraltı Cafe

Tam meydanda bulunan çınarın altındaki kafeyi henüz Bozcaada’ya gelmediyseniz bile Bir küçük Eylül Meselesi filminden anımsayabilirsiniz. Kahvenizi keyifle yudumlarken zamanı durdurduğunuz anların tadını çıkartın.

Çiçek Pastanesi

Sakızlı badem kurabiyesi ve adaya özel hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal dondurma için mutlaka çiçek pastanesine uğramalısınız.

Veli Dede Fırını

Reçelleri , kurabiyeleri , tatlı ve tuzlu seçenekleri ile damakta bayram havası estiren Veli Dede fırınına uğramayı ihmal etmeyin.

Nevreste Restaurant

Nevreste Restaurant
Nevreste Restaurant

Adada onlarca meyhane ve restaurant mevcut olmasına rağmen, ben sadece sizlere Nevreste Restaurant’tan bahsedeceğim.Rum mahallesinde bulunan, mavi ve beyazın hüküm sürdüğü masalara sahip Nevreste’yi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Birbirinden güzel mezelere sahip restaurant,adını kendisiyle de tanışma fırsatı bulduğumuz ada sakinlerden Nevreste hanımdan almakta. Çalışanların ilgisi, güler yüzü ve servis hızı gerçekten muazzam.

Mezeler içersinde , Merzane (Portakal kabuğunda deniz ürünleri) ,Karides Mantısı  ve Ada Kalamarını kesinlikle  tavsiye  ederim.

Dönme vakti geldiğinde içinizi kaplayan hüznü , bir daha ki Bozcaada seyahati hayaliyle sonlandırıp, feribottan adaya veda etmeyi unutmayın…

Please follow and like us:
error0
Tweet 20
fb-share-icon20