Fotoğrafın Tarihi

dunyanin-ilk-fotograf-makinesi
Tarihte bilinen ilk fotoğraf makinesi

” Işık yoksa, fotoğraf yoktur ”

Fotoğrafın tarihsel bulunuş ve gelişim süreci içinde öne çıkan isim fransız ” Josph Nicéphore Niépce’dir.Niépce ışık yardımı ile görüntü elde eden ilk kişidir.1826 yılında evinin penceresinden sokağın görüntüsünü 8 saat pozlama sonunda bir yüzey üzerine resmetti.  Niépce’in helyografileri elde ettiği dönemde L. J. Mandé Daguerre benzer çalışmalar yapıyordu .

 

Niepce’nin çektiği ilk fotoğraf

Aşağıda Daguerre’in evinden çektiği ilk fotoğrafı görüyorsunuz.

Fransa’da Fotoğrafın bulunuşunun gerçekleştiği aynı yıllarda İngiltere’de William Henry Fox Talbot, Daguerre’in elde ettiği pozitif görüntülerin aksine negatif görüntü elde etmeyi başardı. Talbot , bu negatif silüetlere fotojenik çizim ve gölge çizim adını verdi. Talbot’un fotojenik çizim  adını verdiği fotoğraf, duyarlı hale getirilmiş kağıt üzerine yarı saydam cisim yerleştirilerek pozlandırılıyor ve kimyasal süreçler sonunda görüntü ortaya çıkıyordu.

Tarihte bilinen ilk fotoğraf makinesi

Niépce, Daguerre ve Talbot üçlüsü, çağdaş fotoğrafçılığın temel ilkelerini belirlemişlerdir. Fotoğraf sanatı 19. ve 20. yüzyılda hızla gelişerek inanılmaz bir teknolojiye sahip olmuştur. Günümüzde fotoğraf makineleri özellikleri ve fotoğrafçıya sunduğu kolaylıkları ile seyahatten düğüne, doğumdan mimari fotoğrafçılığa kadar farklı dalların ortaya çıkmasını sağlamış, fotoğrafçılık mesleğinin gelişimini hızlandırmıştır.

Please follow and like us:
0